Dr. Ümit Seçkin

Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Seçkin, lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede uluslararası lojistik ve deniz ulaştırma bölümünde master yapmıştır.

Türkiye’de “ADR– Tehlikeli Madde Taşımacılığı” ile ilgili ilk kez yayımlanan tezi ile Master programını bitirmiştir.

Sabancı Gıda, Vestel Elektronik gibi Türkiye’nin önde gelen uluslararası firmalarında lojistik ve dış ticaret departmanlarında çalıştıktan sonra İstanbul Arel Üniversitesi’nde Lojistik ve Dış Ticaret alanlarında Bölüm Başkanı olarak dersler vermiştir. Halen Nişantaşı Üniversitesi’ nde Lojistik ve Dış Ticaret alanlarında Lisans ve Lisansüstü seviyede dersler vermekte ve dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerin global danışmanlığını yürütmektedir.

Bunun yanı sıra lojistik ve tehlikeli madde taşımacılığı konusunda “doktor” unvanına sahip olarak, akademik alanda yapılan çalışmalara önderlik etmekte ve aynı konuda firmalara seminerler vermektedir.

Aynı zamanda havayolu tehlikeli madde taşımacılığı IATA DGR uzmanlık sertifikası sahibi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı lisanslı Lojistik Mesleki Yeterlilik ve tüm taşıma modlarında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı eğitmenidir.

Ümit Seçkin, Türkiye’de ilk kez yayınlanan “Tehlikeli Madde Lojistiği” adlı kitabın yazarı olarak, dış ticaret uygulamalarında tüm dünyaca kullanılan teslim ve ödeme şekilleri gibi kuralların belirleyicisi konumundaki ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) üyesidir.